Mgr. Petr Dovolil

Pricewaterhouse Coopers (PwC), Česká podnikatelská rada pro udržitelný rozvoj (CBCSD)

Jako člen prezidia České podnikatelské rady pro udržitelný rozvoj (CBCSD) uplatňuje svou rozsáhlou praxi v oblasti infrastrukturních projektů financovaných ze zdrojů EU, unijních politik a práva, mezinárodních smluvních standardů, PPP a českého soukromého a veřejného práva.

Dlouhodobě se zaměřuje na širší témata udržitelného rozvoje, zelené a digitální transformace a dosažení shody se standardy ESG. Aktuálně je klíčovým expertem MF ČR na projektu TSI Evropské komise „Strategické varianty pro udržitelné financování”

Název přednášky: ESG, EU Taxonomie, dekarbonizace, udržitelné financování versus oběhové hospodářství

Ve své prezentaci se bude zabývat klíčovými pojmy spojenými s udržitelným rozvojem a financováním současně s motivací zaměřovat aktivity na identifikaci projektů snižujících dopady na životní prostředí.

Mgr. Ing. Jana Harzerová

Ministerstvo životního prostředí ČR
Vedoucí oddělení IPPC a IRZ

Název přednášky: Příprava implementace směrnice o průmyslových emisích do české legislativy

Ve své prezentaci se bude zabývat průlomovými aspekty v nastavování emisních limitů, principy revize dokumentů BREF a odpovědností průmyslových odvětví ke zdraví obyvatelstva.

SKF CZ, a.s. – Michal Šajtar

SKF je výrobce ložisek a příslušenství k ložiskům.

Naše odbornost je založena na vývoji, navrhování a výrobě ložisek, těsnění a mazacích systémů. Kromě toho se zabýváme hodnocením stavu strojů, inženýrstvím a zajišťujeme repasování.

SKF chce být v samém centru – umožňovat spolehlivé otáčení, aby svět lépe fungoval.

Název přednášky: Udržitelnost a cirkulární ekonomika ve využití ložisek a mazání

Firefly AB – Ing. Matěj Kvapil

Firefly AB je Švédská firma, která dodává preventivní, ochranné a potlačující systémy protipožární ochrany do průmyslu po celém světě.

Pro cementářský průmysl poskytujeme řešení protipožární ochrany během příjmu, přepravy a skladování tuhých alternativních paliv. Zabýváme se okamžitou eliminací problémů během provozu, což vede k redukci neplánovaných odstávek.

Název přednášky: Protipožární ochrana během příjmu, přepravy a skladování tuhých alternativních paliv

SVS FEM s.r.o. – Ing. Jiří Vondál

Simulacemi žijeme a věříme jim už od roku 1991

Myšlenka inovovat český a slovenský průmysl se zrodila v hlavách třech vystudovaných strojařů a zakladatelů společnosti SVS FEM – pánů Stárka, Veverky a Schwangmaiera, kteří se rozhodli posunout vývoj od rýsovacích prken dále a zapojit do něj moderní technologie. Dnes je náš tým více jak třiceti členný a touha inovovat nás žene stále vpřed.

Jiří Vondál je vedoucí skupiny počítačového modelování tekutin a sypkých hmot se zaměřením na spalovací procesy a nasazení numerických simulací pro oblast energetiky, cementárenství a procesních aplikací. Působí zároveň jako akademický pracovník na VUT v Brně.

Název přednášky: Tuhá alternativní paliva – jejich doprava a využití v simulacích pro cementárny

Bude se jednat o příspěvek ve kterém představíme naše nejnovější data z měření sypných vlastností TAPů i měření jejich aerodynamických parametrů. Zároveň bychom ukázali využití takto naměřených dat pro simulace v cementárenském provozu – především pásovou a pneumatickou dopravu a simulace spalování.

Ing. Kurt Dědič

Ministerstvo životního prostředí ČR
Ředitel odboru ochrany ovzduší

Název přednášky: Novela zákona o ochraně ovzduší

Ve své prezentaci se bude zabývat změnami v ohlašování výsledků měření, přípravou kontinuálního přenosu měření emisí a úkoly pro spolupráci průmyslových odvětví a státní správy.

Ing. Jaromír Manhart

Státní fond životního prostředí ČR

Na odboru odpadového hospodářství koordinuje a supervizuje projekty podpořené z Evropských strukturálních a investičních fondů.

Název přednášky: Aktuální aspekty a projekty odpadového hospodářství v ČR

Jaromír Manhart představí plánované aktivity v Operačním programu Životní prostředí 2021 – 2027 v oblasti podpory přechodu na oběhové hospodářství účinně využívající zdroje, spolu se základními podmínkami podpory pro předcházení vzniku odpadů až po materiálové či energetické využití odpadů ostatních, komunálních i nebezpečných v České republice.

Ing. Petr Slezák

Ministerstvo životního prostředí ČR

Vedoucí oddělení metodiky a projektové EIA a zástupce ředitele odboru posuzování vlivů na životní prostředí a integrované prevence.

Název přednášky: Jednotné environmentální stanovisko v souvislosti s EIA

Ve své prezentaci se bude zabývat základními procesními principy jednotného environmentálního stanoviska včetně možnosti sloučení žádosti o EIA a o jednotné environmentální stanovisko.

Atestlab – Ing. Josef Chromý

Společnost Atestlab zajišťuje dodávky a servis systémů firmy Sympatec GmbH na území ČR, Slovenska a Polska od roku 1996.

Poskytuje odborné poradenství při výběru a uvedení přístrojů do provozu, technické konzultace a školení.

Servisní oddělení zajišťuje záruční a pozáruční opravy, poskytuje poradenství v oblasti správného používání dodávaných přístrojů.

Název přednášky: Laserová difrakce – nejspolehlivější způsob charakterizace částic. Laboratorní mlýny pro přípravu laboratorních vzorků hornin a minerálů.

Ing. Jan Tůma

Ministerstvo životního prostředí ČR

Vedoucí oddělení obchodování s emisemi, odbor politiky ochrany klimatu, gesční útvar pro EU ETS a Inovační fond.

Název přednášky: Aktuální informace o systému emisního obchodování (EU ETS) a CBAM – novela zákona č. 383/2012 Sb.

Ve své prezentaci se bude zabývat směřováním výnosů z prodeje emisních povolenek, dekarbonizací energeticky náročných průmyslových odvětvích a zaváděním systému CBAM do praxe.

Mgr. Eva Hejralová

Ministerstvo životního prostředí ČR

Název přednášky: Aktuality Inovačního fondu

Ve své prezentaci se bude zabývat možnostmi podpory z Inovačního fondu EU pro velké inovativní projekty demonstrující nízkouhlíkové technologie a postupy v energeticky náročných průmyslových odvětvích. Představí také výsledky předešlých výzev Inovačního fondu se zaměřením na projekty zachycování a ukládání uhlíku (CCS) či průmyslového využívání uhlíku (CCU) a zmíní i plánované budoucí výzvy.

Ing. Vladimír Veselý

Vladimír Veselý je autorizovaným stavebním inženýrem v oboru pozemní stavby, profesně se zaměřuje na technologii, výrobu a zkoušení transportbetonu. Dále se zabývá problematikou vláknobetonů, tvorbou norem a předpisů pro beton obecně. V posledních letech pracoval pro Svaz výrobců betonu ČR, časopis Beton a Českou betonářskou společnost.

Název přednášky: ČSN P 73 2404 – spojnice cementářských a betonářských zkušebních postupů

Ve své prezentaci rozebere další krok na cestě k dodatkové certifikaci směsných nízkouhlíkových cementů do betonů pro jednotlivé stupně vlivu prostředí.

doc. Ing. Karel Dvořák, Ph.D.

Vysoké učení technické v Brně

Stavební fakulta, Ústav technologie stavebních hmot a dílců

Působí v oblasti maltovin, tj chemie a technologie cementu, vápna a sádry a v oblasti mikrostruktury stavebních hmot.

Název přednášky: Odstraňování neferomagnetických kovů z TAP s ohledem na jejich obsah v produktech

Karel Dvořák spolu s Pavlem Daleckým představí problematiku kontaminace TAP kovovým hliníkem, který následně způsobuje neočekávanou objemovou nestabilitou betonu, zejména ve velmi raných fázích hydratace. Ve své prezentaci budou mluvit i o návrhu řešení, jak této kontaminaci předejít. Jedná se o technickou a technologickou stránku třídění a separaci hliníkového odpadu z TKO a o úpravu TAP pro použití v cementářském průmyslu.

Ing. Pavel Dalecký

TVARCOM, spol. s r.o.

Působí v oblasti projekce a inženýringu průmyslových a technologických celků zejména v oblastech výroby stavebních hmot.

Spolu s Karlem Dvořákem představí problematiku kontaminace TAP kovovým hliníkem.

HERDING, Technika životního prostředí, spol. s r.o. – Miroslav Krejčíř

Absolutní procesní spolehlivost, extrémní účinnost separace, vracení odloučeného materiálu zpět do procesu a extrémně dlouhá životnost jsou hlavními výhodami filtrační techniky Herding.

Základem je čistě povrchová filtrace, realizovaná slinutým lamelovým filtrem. Tuhé těleso filtračního prvku je hlavním předpokladem pro realizaci vysokých nároků na odlučování prachu.

Dodáváme kompletní řešení počínaje analýzou potřeb, poradenstvím, návrhem a plánováním na míru zákazníkovi, přes výrobu, instalaci až po uvedení do provozu a následnou údržbu.

Název přednášky: Průmyslové odsávání

ERITECH a.s. – Aleš Bednář

Společnost Eritech se specializuje na návrh a implementaci sofistikovaných řešení pro efektivní zpracování a recyklaci pevných a kapalných odpadů. Její přístup je pevně zakotven v zásadách oběhového hospodářství a udržitelného rozvoje, což umožňuje nejen snižovat negativní dopad na životní prostředí, ale i optimalizovat využití dostupných zdrojů. Eritech vyniká v oblasti manipulace s materiály, což je výsledek dlouholetých zkušeností a neustálého sledování a aplikace nejnovějších trendů ve svém oboru.

Název přednášky: Inteligentní technologické systémy využití surovin pro stavební průmysl

SICK spol. s r.o. – Ing. Michal Rejzek

Společnost SICK nabízí sofistikovaná a výrobní řešení a technologie. Vyrábí inteligentní senzory, procesní snímače, elektronické přístroje. Od výrobní automatizace přes logistickou automatizaci až po procesní automatizaci – společnost SICK nabízí revoluční senzorová řešením pro různá průmyslová odvětví. Jako jeden z předních výrobců inteligentní senzoriky a tvůrce řešení vytváří SICK perfektní základ pro bezpečné a efektivní řízení procesů, pro ochranu lidí před nehodami a pro zabránění ekologickým škodám.

Název přednášky: Zajímavá řešení pro cementárny